Alzheimerda geri dönüş umudu doğdu

Mayıs 1, 2007 at 6:21 am

ABD’de yürütülen bir araştırma, Alzheimer ve benzeri beyin hastalıklarında, günlük işlere dair unutulanların yeniden geri getirilebileceğini gösterdi. İlaçlar ve zihinsel uyarılmanın kullanıldığı yöntem, bu tip hastalıkların ileri aşamalarında da tedavinin mümkün olabileceğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor.

ABD’li bilimadamlarının son araştırması, tüm dünyada yaklaşık 20 milyon kişiyi etkileyen Alzheimer hastalığının ilerleyen aşamalarda da tedavi edilebileceği umudunu doğurdu.

Alzheimer ve benzeri zihinsel işlev bozukluklarına sahip farelerde yapılan deneyler, tedavinin ardından farelerin daha önce öğrendikleri görevleri yeniden hatırlayabildiklerini gösterdi.Genetik olarak değiştirilen farelerin zihinsel işlevlerinde birkaç hafta içinde ciddi ölçüde bozulma kaydedildi.

Daha önce labirentte saklanan peyniri kolaylkla bulabilen fareler,yaklaşık 6 haftanın ardından öğrendikleri en basit görevleri bile yerine getirememeye başladı.

Araştırmacılar, ilaçların yanı sıra labirente koyulan çevresel uyaranlar ve zihinsel uyarılma yönetmiyle farelerde gözle görülür bir iyileşme görüldüğünü tespit etti.

Bilimadamları bu ikili tedavi yöntemiyle zihinsel işlev bozukluklarına bağlı olarak ciddi öğrenme sorunları ya da unutkanlık yaşayan hastaların bile belli ölçüde eski alışkanlıklarını ve unuttuklarını hatırlamasının mümkün olduğunu belirtiyor.

Oysa beyindeki bazı sinir hücrelerinin işlevini kaybetmesi sonucu çeşitli zihinsel bozukluklarla ortaya çıkan Alzheimer, bugüne dek ilerleyen ve geri dönüşsüz bir hastalık olarak görülüyordu.

(Ntvmsnbc-SAGLIK)

Reklamlar

Entry filed under: Aile Sağlık, Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları, Erkek Sağlığı, Güncel, Kadın Sağlığı, Sağlık ve Yaşam, Sağlıklı Söyleşi.

Ağız Kanserleri Reversing Alzheimer’s may be possible


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,062 Kisi

Arşivler

Mayıs 2007
P S Ç P C C P
« Nis    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: