Çocuklar dizilerdeki sihre gerçekten inanıyor

Nisan 27, 2007 at 8:52 pm

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, çocukların 7-8 yaşına kadar gerçeklik duygusunun gelişmediğini belirtiyor. Bu nedenle çocuklar sihirli dizilerde yaşananları gerçek zannediyor. Diziler ayrıca hayal dünyasında yaşayan çocuklar yetiştiriyor.

Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, sihir unsuru içeren dizileri izlerken, anne, babaların çocuklarına yanlışı ve doğruyu anlatması gerektiğini söyledi. 7-8 yaşına kadar çocukların gerçeklik duygusunun gelişmediğini, sanalla gerçek arasındaki farkları ayırt edemediğini ifade eden Tarhan, özellikle 0-6 yaş arası çocukların bu dizilerdeki sihirleri gerçek gibi algılayabileceklerini belirtti. Çocuklarla ebeveynlerin, dizilerden ne anladıklarını ve aslında ne anlatılmak istendiğini konuşmaları gerektiğini vurgulayan Tarhan, “Çocuk, bir şey izlerken kafasında kavramlar oluşur. Bu tür dizileri izlerken de anne, babalar çocuklarına yanlışı ve doğruyu anlatmalı. Yani bu yaşlarda çocuklara ‘gerçek algılama’ öğretilmeli.”diye konuştu.

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Öznur Özdoğan da sihir unsuru içeren dizilerin, eylem gücü olmayan, gerçeklikten uzak, hayal dünyasında yaşayan çocuklar yetiştirdiğini söyledi.

Sihir unsuru içeren dizilerin çocukların eylem yapma güçlerini elinden aldığını ifade eden Özdoğan, ‘izletilmemesi gerekir’ diyerek şunları söyledi: “Bu tür diziler, çocukların hayal dünyalarını etkileyerek, onların dünyayı bu dizilerdeki gibi sihirli algılamalarına neden oluyor. Çocukları, her şeyin hemen olacağına inandırıyor. Sonra sabırsız, aceleci bir toplum ortaya çıkıyor. Ayrıca, bu diziler gerçeklikten uzak bir dünya sunduğu için çocukları eylemsizliğe de yönlendiriyor ve onların zihinlerinde gerçek olmayan bir hayal dünyası meydana getiriyor.” Bu tür dizilerin, çocukların zihinlerindeki “Allah” kavramını da yanlış oluşturduğunu belirten Özdoğan, “Çocukların zekâları somut zekâlardır, soyutlukları algılayamazlar. Bu dizilerle çocuklar, bilimsel olarak “Tanrı tasavvuru” diye adlandırılan ‘Yaratıcı’ imajını da yanlış anlıyorlar. Çocuklar, Allah’ın, insanları sihir yaparak yarattığını düşünmeye başlıyor.” dedi.

Dizilerin özellikle çocukların izleyebileceği saatlerde yayınlandığını belirten Özdoğan, şunları kaydetti: “Bu dizilerin kalkması konusunda belki bireylerin yetkileri yok. Fakat herkesin, bu dizileri çevresine, yakınlarına, çocuklarına izletmeme gibi bir gücü var.”

Reklamlar

Entry filed under: Aile Sağlık, Güncel, Sağlık ve Yaşam, Sağlıklı Söyleşi.

Sokak kedilerinin yüzde 30’u virüs taşıyor Verem ( Tüberklöz )


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,049 Kisi

Arşivler

Nisan 2007
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: