Prostat kanseri yaşı düşüyor

Nisan 22, 2007 at 2:26 pm

Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri. Aynı zamanda sinsi bir hastalık olarak da değerlendirilen prostat kanseri vakalarında son yıllardaki artış dikkat çekiyor.

yanı sıra, şimdiye kadar 60’lı yaşlardan sonrası için risk olarak değerlendirilen bu kanser türü, son yıllarda daha erken yaşlar için de bir risk haline geldi.

Üroloji Uzmanı Opr. Doktor Mehmet Kırdar, prostat kanseri tanısında ve takibinde önemli bir test olarak değerlendirilen PSA’nın (Prostat Spesifik Antijen) kanser taramasında kullanımı arttıkça tespit edilen vaka sayısında da artış olduğunu vurguluyor. Kırdar, bunun prostat kanserinin daha erken yaşlarda teşhisini ortaya çıkaran bir başka nokta olduğunu belirtiyor.

2006 yılında dünyada 680 bin erkeğe prostat kanseri tanısı konuldu ve yaklaşık 200 bin erkek hastalık nedeniyle öldü. 0 yaş üstü erkeklerin yüzde 9’unda prostat iltihabı bulunuyor ve seksüel geçişli hastalıklarda prostat kanseri riski artıyor.

Antienflamatuar ajanlar, antioksidanlar, düşük yağlı diyet meyve sebze ve lifli diyet likopen içeren domates gibi besinlerin tüketiminin bu riski azalttığını belirten Kırdar, prostat kanserinin genellikle geç belirti verdiğine dikkat çekiyor.

AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA HEMEN BİR DOKTORA BAŞVURUN
İdrar akımında azalma,
Sık idrara gitme,
İdrarı boşaltamama hissi,
İdrar kaçırma,
İdrar yolu enfeksiyonu,
İdrarda kanama
İdrar yaparken yanma,
Kasık ağrısı,
İktidarsızlık

AİLE ÖYKÜSÜ ÖNEMLİ
Prostat kanserinde aile öyküsünün önemli bir risk olduğuna da dikkat çeken Dr. Mehmet Kırdar, hastalığın yaklaşık yüzde 10’unun ailesel görüldüğünü ifade ediyor. Kırdar, aile öyküsü olmayan erkeklerle kıyaslandığında, birinci dereceden akrabasında prostat kanseri bulunan bir erkeğin hastalığa yakalanma riskinin iki ile üç kat arasında arttığını belirtiyor.

Hastalığın tek yumurta ikizleri için de benzer bir durum sergilediğine dikkat çeken Kırdar, tek yumurta ikizlerinde hastalığın görülme sıklığının diğer kişilere oranla iki kat daha fazla olduğuna ve bu iki grupta olan kişilerin mutlaka 50’li yaşlara gelmeden test yaptırması gerektiğine dikkat çekiyor.

Daha önce PSA testinin 50 yaş sonrası check-up’larında senede 1 kere yapılması önerilirken, son yıllardaki prostat kanseri artış göz önüne alındığında, 40 yaşından sonra senede bir kere kontrollerin yapılması gerektiğini vurgulanıyor.

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR
Bazı hastaların, kendilerinde normalin dışında seyreden durumlara rağmen korkuyla doktora gitmediklerini belirten Kırdar, bu durumun prostat kanserinin tedavisinde önemli bir zaman ve tedavi yöntemi kaybı olduğunu belirtiyor ve rutin kontrollerin yanı sıra endişe edilen durumlarda mutlaka bir doktora başvurulmasını öneriyor.

Reklamlar

Entry filed under: Aile Sağlık, Erkek Sağlığı, Güncel, Sağlık ve Yaşam.

Beslenme ve Diyet Uzm. Yeşim Cerrahoğlu – Sağlıklı Beslenme(VIdeo) Şifa Kaynağı Bir Bitki: Zeytin ve zeytinyağı


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,062 Kisi

Arşivler

Nisan 2007
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: