Yeterli ilgi ve sevgi yoksa uyuşturucu var olur

Nisan 14, 2007 at 5:39 am

Ülkemizde son günlerde gündemde olan “çocukların uyuşturucu kullanması ve satışta kullanılması” vakaları çocuğun ihmal ve istismarının somut örnekleridir.

Çocuk korunmaya, ilgiye ve sevgiye muhtaç bir varlıktır. Ailenin uygun tutum ve davranışlarıyla çocuk kişilik, ruhsal ve davranışsal gelişimi sağlıklı yapılandırılır. Ancak ebeveynler çocuklarına yeterli düzeyde ilgi ve sevgi göstermez, kişilik gelişiminde uygun rol model olamaz ise çocuk, istismara ve fena muameleye açık hale gelir.

Günümüzde belirli kesim ailelerce, çocuğun ticari bir meta olarak algılanması, çocukların kullanılarak kazanç sağlanmasına yönelik tutumlar istismar ve ihmali yaygınlaştırmıştır. Çocuğun uyuşturucu satıcılığında kullanımı her şeyden önce aile ve toplumsal yapının bir sorunudur. Ailenin ve toplumun her ne sebepten olursa olsun; çocukların uyuşturucu ticaretinde kullanılması kabul edilemez bir durumdur. Bu sorunun çözümünde aile ve toplumun bilinçlendirici yaklaşımları son derece önemlidir.

Ebeveynlerin çocuklarını yetiştirirken ruhsal gelişim evrelerine uygun yaklaşımlarda bulunmaları, çocuklarıyla açık, demokratik iletişim ve etkileşimde olmaları, çocuklarıyla ilişkilerini geliştirebileceği gibi çocuğu takip ederek karşı karşıya kalabileceği çevresel sorunlara müdahale etme fırsatları olur. Pedagojik yaklaşımın temel kuralı çocuğun seviyesine uygun yaklaşım ve tutum geliştirebilmekten geçer. Böylece, çocuk karşı karşıya kaldığı tehlikeleri ebeveynleri ile paylaşabilir. Ebeveynler de çocuğun sorunlarını çözme fırsatı elde edebilirler. Özellikle çevresel istismara karşı çocuklar bilgilendirilmeli ve bilinçlendirilmelidir. İnternet kafeler, eğlence merkezleri vb. yerlerde çocuklarının dikkatli olmaları yönünde açıklamalar ile çocuklara yaşanmış somut örnekler vererek tehlikelere karşı bilgilendirilmelidir. Ebeveynler yasaklayıcı tutumlardan kaçarak çocuğun yaşamsal sorumluluğunu kendisi alması yönünde eğitmelidirler. Böylece çocuk kendisini bekleyen tehlikelere karşı, duruşunu belirleyebilir, sorumluluğunu üstlenebilir. Eğitimde çocuğun istismar karşısında “hayır” diyebilme, sınırlarını belirleyebilme kararlılığını, anne-baba sağlıklı rol model olarak göstermelidir. *Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Başhekim YardımcısıUyuşturucu kullanan çocuklardaki değişiklikler

Çocuğun davranışları ve psikolojisinde belirgin değişikler yaşanır.

Çocuk içine kapanabileceği gibi aşırı hareketlilik gösterebilir.

Öfke, kızgınlık patlamalarının yanı sıra yalan söyleme gibi uyum ve davranış sorunları görülebilir.

Çocuğun derslerinde düşme, sınıfta kalma ya da okulda öğretmenleri tarafında sürekli uyarı cezaları aldığı gözlemlenebilir.

Çocuğun bedeninde belirgin değişiklikler ortaya çıkar.

Aşırı kilo kaybı, kollarında iğne izleri, sürekli öksürmesi, gözlerinde kızarıklık, uyku düzeninde bozuklukdur. Arkadaş grubu değişir, giyim tarzı değişir, kollarında dövme ya da kesikler görülür.

FATİH KILIÇARSLAN

Reklamlar

Entry filed under: Aile Sağlık, Güncel, Ruh Sağlığı Hastalıkları, Sağlık ve Yaşam.

Sırtınız ağrıyorsa hareketli olun! Homegrown produce boosts fruit, veggie consumption


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,049 Kisi

Arşivler

Nisan 2007
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: