Saman nezlesini duşla yenin

Nisan 11, 2007 at 8:34 pm

Havaların ısınmasıyla bahar nezlesi (alerjik rinit) mevsimi de açıldı. Bitkilerin çiçek açmasıyla artan polen ve tozlar pek çok insanı hasta ediyor. Araştırmalara göre büyük şehirlerde yaşayan her 5 kişiden biri baharı hapşırık, öksürük, kızarıklık ve burun akıntısıyla geçiriyor. Uzmanlar, saman nezlesine karşı her akşam duş alınmasını tavsiye ediyor.

Alerjik rinit; ağaç, çiçek ve otlardan yayılan polenler, ev tozları, yünlü giysiler, halı ve yorganlarda yaşayan mite adlı minik böcekler, hayvan tüyleri, mantarlar, çeşitli kimyasal maddeler ve gıda katkı malzemelerinden kaynaklanıyor. Alerjisi olan kişinin bu maddelerden herhangi birini soluması ya da temas etmesi halinde hastalık kendini gösteriyor. Ancak en çok bahar aylarında havaya karışan toz ve polenler alerjiye neden oluyor. Saman nezlesinin belirtileri, burunda saydam akıntı ve tıkanıklık, gözlerin yaşarması ve göz altlarında koyuluk, geniz akıntısı, kulak-burun-boğaz kaşıntısı, hapşırık, öksürük, balgam ve nefes almanın zorlaşması…

Kulak burun boğaz uzmanı Opr. Dr. Süreyya Şeneldir, alerjik rinitin, ortamda bulunan alerjik maddenin solunmasıyla ortaya çıktığını belirterek, “Burnun iç yüzeyine yapışan bu maddeler alerjen maddelere karşı hassas kişilerde mikrobik olmayan iltihap meydana getiriyor.” dedi.

Şeneldir, saman nezlesinin bazı insanları işinden bile alıkoyacak derecede ağır etkilediğini söyledi. Hastaların burun ve geniz akıntısı nedeniyle solunum şikayeti çektiklerini dile getirerek, bunun da hastalarda yorgunluk, iştahsızlık ve sinirlilik gibi problemleri beraberinde getirdiğini kaydetti. Rinitin küçümsenmemesi gereken bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Şeneldir, “Bu hastaların yaklaşık yüzde 30-40’ında bronş hassasiyeti ve alerjik astım gibi şikayetler de bulunuyor.” uyarısında bulundu. Hastalığın hemen her yaş grubunda görülmesine rağmen daha çok 1-20 yaş aralığındaki kişilerde yoğunlaştığını aktardı.

Rinitin kendi içinde de farklı çeşitleri bulunduğunu hatırlatan Süreyya Şeneldir, “En yaygını, bahar aylarında ortaya çıkan mevsimsel rinit. Ancak hastalık, bazı kişilerde ise yıl boyunca devam ediyor. Bu kişiler polen yerine ev tozları (mite) hamamböcekleri, yünlü giysi ve halı gibi maddelerden etkileniyor.” açıklamasını yaptı. Şeneldir, alerjik rinit tedavisi konusunda da tavsiyelerde bulundu: “En önemli şey neye karşı alerjinizin bulunduğunu tespit ederek o maddelerden mümkün olduğu kadar kaçınmak. Polenler söz konusu olunca bundan kaçınmak pek mümkün değil; ancak bunların havada en fazla uçuştuğu 05.00 ve 10.00 saatleri arasında açık havaya çıkmayın. Mümkünse basit bir maske kullanın. Açık havada spor yapmayın. Sokaktan gelince hemen üstünüzü değiştirin. Polenler en çok saçlara yapıştığı için her akşam duş alın. Arabada giderken camları açmayın. Yatak odanızı her gün temizleyin.”

 Necip Çakır-Aile Saglik

Reklamlar

Entry filed under: Erkek Sağlığı, Güncel, Kadın Sağlığı, Sağlık ve Yaşam.

Şeker hastalarına insülinsiz hayat umudu Kanserde Devrim (Daha etkin ve yan etkisiz bir kemoterapi)


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,062 Kisi

Arşivler

Nisan 2007
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: