Her 8 Saniyede 1 Can

Nisan 7, 2007 at 3:04 pm

Dünya genelinde her 8 saniyede bir insanın sigara içimine bağlı olarak meydana gelen hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği ifade edilirken, bu rakamın yıllık bilançosunun ise 5 milyon insan olduğu bildirildi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) tarafından sigara içimine bağlı olarak meydana gelen kanser türleri, etkileri ve korunma yolları anlatıldı.

Kanser Haftası nedeniyle İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen konferansta konuşan Dokuz Eylül Üniversitesi Patoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tülay Canda, MKÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Yard. Doç. Dr. Sabahat Akoğlu ve Uzman Doktor Nazan Savaş, sigaranın insan sağlığı için en büyük düşman olduğuna vurgu yaptı.

MKÜ Rektörü Prof.Dr. Şerefettin Canda, bugüne kadar birçok kurumda sigaraya karşı korunma yollarını anlattıklarını belirterek, ” Sigara içen bir insanının bırakması zor ama imkansız da değil.” diye konuştu.

Konferansta dile getirilen en önemli saptama, sigara içiminin gelişmiş ülkelerde giderek düştüğü, Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde ise giderek yaygınlaştığı yönünde oldu.

AB ülkelerinde sigarının zararlı etkilerinin bilinçli ve etkili yollarla insanlara anlatıldığı dolayısıyla sigara içiminde önemli düşüşler yaşandığını ancak az gelişmiş ülkelerde bunda yeterince başarılı olunamadığı için sigara içiminin giderek yaygınlaştığına vurgu yapıldı.

Sigara üreticisi dev fabrikaların bu nedenle az gelişmiş ülke insanlarını hedef alarak tüketim sağlayabildiklerinin hatırlatıldığı konferansta, sigaranın istendikten sonra zor da olsa bırakılabileceği anlatıldı.

Konferans sırasında dünya genelinde her 8 saniyede bir insanın sigara içimine bağlı olarak meydana gelen hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiği ifade edilirken, bu rakamın yıllık bilançosunun ise 5 milyon insan olduğu bildirildi.

Prof. Dr. Tülay Canda, “Sigara içimine bağlı olarak sadece ülkemizde her yıl 100 bin kişi yaşamını yitiriyor. Sigaranın içeriğinde 4 bin civarında kimyasal madde bulunduğu ancak bu maddeler arasında en tehlikelileri nikotin, karbon monoksit ve katrandır. Esrar, eroin gibi uyuşturuculardan bile 8 kat daha fazla bağımlılık yapan sigara nedeniyle, Türkiye’de her yıl 40 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor.” diye konuştu.

MKÜ ilgili birimleri tarafından Hatay’da yapılan bir araştırmaya göre, Hatay’da öğrenim gören lise öğrencileri arasında sigara içiminin yüzde 9.7 dolaylarında bulunduğu tespit edilmiş.
Benzer bir araştırmanın MKÜ de öğrenim gören öğrenciler arasındaki versiyonunda ise rakam büyüyor ve yüzde 32’lere dayanıyor.

Konferansta anne baba ve öğretmenlere seslenilerek, gençlere ve çocuklara kötü örnek olunmaması istendi.(Samanyoluhaber)

Reklamlar

Entry filed under: Akciğer Hastalıkları, Erkek Sağlığı, Güncel, Kadın Sağlığı, Kalp ve Damar Hastalıkları, Kanser, Sağlık ve Yaşam, Sigara.

Mehmet Öz’den Zayıflama Formülü Günde iki bardak süt kanser riskini azaltıyor


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,062 Kisi

Arşivler

Nisan 2007
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: