Misafir bile gelse çocuğunuz uyku saatini geçirmesin

Nisan 6, 2007 at 3:12 pm

ocuklarıyla ilgili uyku sorunu yaşayan ailelerin sayısı bir hayli fazla. Bu oran teknolojik gelişmeler ve şehir hayatının özelliği gereği gün geçtikçe artıyor. Tabii bunun belli başlı sebepleri var.

Bunlardan en önemlisi hayatı düzenli ve planlı yaşayamama ve bu düzensizliğin çocukların düzenini de altüst etmesi. Sorunun en önemli sebebi uyku konusunda belli bir düzen ve ritmin tutturulamamasıdır.

Bir aile, çocuklarının çok geç yattığı şikayetiyle bize danışmaya gelmişti. Aile ile görüşmelerde bulunduk. Ailenin hayatlarını çok plansız yaşadıklarını anladık. Anne baba hafta içi sık sık ya misafir kabul ediyorlar ya da birilerine ziyarete gidiyorlar. Çocuk da misafirlik günlerinden geç yatmaya alışmış. Misafirlik olmadığı günde de erken yatırmaya çalışıyorlar ama bu sefer de çocuk yatmak istemiyor. Ailenin hayatı düzensiz olunca bu, çocuğa da aynıyla yansıyor.
Peki ne yapacağız? Hayatımızın ve uykumuzun düzene girmesi adına ziyaretleri keselim, akrabalıkları unutalım mı? Hayır… yapılması gereken, evde misafirler bile olsa çocuğun yatma saatini aksatmamalı. Misafirlerin çocukları varsa, “Bizim çocuğun yatma saati geldi şimdi onu yatağına yatırmalıyım, eğer isterseniz sizin çocuğa da bir yer ayarlayabilirim.” denmelidir.

Siz misafirliğe gittiyseniz “Çocuğun yatma saati geldi” deyip ya müsaade istemeli ya da çocuğunuzu yatırabilecekleri uygun bir yer göstermelerini istemelisiniz. Hatta en iyisi mi misafirlikleri cuma ve cumartesi gecelerine alın. Böylelikle bu zorlukları yaşamak zorunda kalmazsınız. Çocuklara yatacakları zamanlar önceden söylenmeli, bu bir kural haline getirilmeli ve çocuğun buna itiraz etmesine mahal verilmemelidir. İtirazlar genellikle bizlerin kuralları koyuş biçimimizden kaynaklanır.

Kurallar tartışmaya sebep olmamalı

Evde birden fazla çocuk varsa “sen küçüksün erken yat, sen büyüksün şöyle yap” gibi söylemlerle kural konulmamalı. Bu kardeşler arası kıskançlığı ve çekişmeyi artırabilir. ‘Ama haksızlık bu, neden o geç yatıyor da ben erken yatıyorum!’ gibi itirazlara mahal verebilir. Kural herkesin anlayacağı şekilde kişiye bağımlı değil, zamana bağımlı konulmalıdır. Örneğin şöyle bir kural kimseyi incitmez ve itiraza sebebiyet vermez: “Bizim evde ilkokul 1. kademede okuyanlar 8.30’da, ikinci kademeye gidenler 9.30’da, liseye gidenler 10.30’da yatacaktır”, şeklinde anne baba tarafından açıklanan kurala itiraz gelmez. Çünkü kural şahsa göre değil zamana göredir ve alınganlık gösterecek bir durum da ortada yoktur.

Kuralları son anda koymayın

Akşam olup çocuğun yatma saati geldiğinde “uuuuu saate bak kaç olmuş yürü yatağa bundan sonra bu saate kaldığını görmeyeyim. Bundan sonra 9.00 oldu mu yatağa…” şeklindeki bir kural koyma çabası boşa gidecektir. Bunun yerine eşler konuyu konuşmalı, sınıf öğretmenine veya uzman insanlara danışarak çocukla ilgili bir yatma saati kararlaştırılmalı. Her iki eş de kararlaştırılan saatin arkasında durmalıdır.

Kuralların arkasında olun, siz çiğnemeyin

Koyduğunuz kuralları “aman canım bir kereden bir şey olmaz” diyerek önce siz çiğnemeye başlarsanız çocuğunuz buna asla uymayacaktır. Yatma saati bir kural ise ondan taviz verilmemeli. Yoksa çocuklar ‘Anne ne olur beş dakika daha, 10 dakika daha’ derken bir de bakmışsınız yatma saatini 2-3 saat geciktirmiş. Esnekliği çocuğun 5-10 dakikası ile belirlemeyin. Gerçekten önemli bir durum varsa açık ve net olarak bir zaman belirleyin ve onu uygulayın. Örneğin “Peki madem kuzeninle biraz daha oynamak istiyorsun size, 20 dk. daha müsaade ediyorum. Ancak 20 dk. sonra eğer yatağında olmazsan bir daha sana böyle fazladan bir izin vermem.” şeklinde kararlı bir şekilde konuşulmalıdır.

Hakan Metan

Reklamlar

Entry filed under: Çocuk-Bebek Sağlığı, Güncel, Sağlık ve Yaşam.

Osteoporoz erkekleri de etkiliyor Mehmet Öz’den Zayıflama Formülü


Language

Sağlık & Yaşam'dan Ingilizce Sağlık Haberleri
For English:Click for English Language

Bu Sitede Sigara İçilmez!

Image Hosted by ImageShack.us
Sağlıklı bir Yaşam için Sigara içmeyiniz

Uzman Doktorlara Sorun!

Uzman Doktorlara Sorun Sorulariniz icin Uzman Doktorlara danışın.Sormak icin Tiklayiniz!

Üyelik

Sağlık Haberlerini E-mail yoluyla almak icin Tiklayiniz

Ziyaretçi Sayısı

  • 311,062 Kisi

Arşivler

Nisan 2007
P S Ç P C C P
« Mar   May »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Toplist

Iletisim:

saglikveyasam@gmail.com

Kitapyurdu’nda Sağlık-Tıp Kitapları

internet kitapçınız kitapyurdu.com'dan binlerce kitaba ulaşabilirsiniz.


%d blogcu bunu beğendi: